Zpět do archivu


Sokolové pod Řípem
25. - 26. května

Novohrádovští sokolové cvičili pod Řípem

U příležitosti oslav 120 let Sokola v Roudnici nad Labem uspořádala tamní jednota ve dnech 25. a 26. května 2013 malý sokolský slet s názvem Sokolové pod Řípem. Z celé republiky se do tohoto malebného města sjelo přes 6000 cvičenců, kteří vystoupili ve 12 skladbách. Při tomto sokolském sletu samozřejmě nemohla chybět ani župa Podkrkonošská-Jiráskova, do které patří i T.J. Sokol Nový Hrádek. Z naší jednoty se této jedinečné akce zúčastnila parta devíti mužů a juniorů cvičících ve skladbě Chlapáci III – Zdeněk Martinek, Pavel Bohadlo, Jirka, Jiřík a Filip Hlaváčkovi, Standa a Staník Drašnarovi a Pavel a Pája Sobotkovi.

Do Roudnice jsme dorazili v sobotu 25. května brzy ráno a hned nás čekala hodinová zkouška. Dalo by se říci „pouze“ hodinová zkouška, protože na pořádné secvičení všech chlapáků z celé republiky by bylo třeba mnohem více času. V průběhu zkoušky se umoudřilo i zprvu deštivé počasí a tak jsme se následně mohli s chutí zúčastnit i některých doprovodných akcí, např. výstupu sokolů na bájnou horu Říp.

I když jsme si občas museli někde vystát menší frontu, přesto jsme po celou dobu obdivovali úsilí organizátorů ohledně ubytování a stravování všech účastníků, protože uspořádat a organizačně zvládnout tak rozsáhlou akci není vůbec jednoduché. Naše župa byla ubytována ve sportovní hale v nedalekých Brozanech nad Ohří. Vedle sebe nás tam ve spacácích a na karimatkách spalo přes dvě stovky, včetně malých dětí. Ačkoliv jsme tam byli doslova „hlava na hlavě“, plně se projevila vzájemná sokolská ohleduplnost a vstřícnost, takže všechno proběhlo naprosto v klidu a s úsměvy na tvářích.

Zatímco v sobotu k nám bylo počasí přívětivé, v neděli ukázalo svou odvrácenou tvář – od rána pršelo a byla zima. Teplota po celý den nepřekročila 8 stupňů. Prostě počasí, o kterém se říká, že by psa nevyhnal. Ani to však nemohlo žádného sokola odradit od společného cvičení. Dopoledne jsme si prohlédli Roudnici nad Labem a shlédli úžasné gymnasticko-taneční vystoupení sportovců z Dánska. A pak už přišel na řadu sokolský průvod městem a po něm začalo vlastní vystoupení. Bylo až neuvěřitelné, že dobrá nálada cvičence a cvičenky neopouštěla ani tehdy, když v dešti a zimě čekali ve svých úborech s krátkými rukávy na seřadišti, než na ně přijde řada. Vlastní cvičení pak proběhlo tak rychle, že jsme si ani nestačili uvědomit, že už je konec. Tím víc se proto těšíme na příští sokolský slet, který proběhne v roce 2018, protože atmosféru společných vystoupení nelze ničím nahradit.

Ing. Pavel Sobotka