Zpět do archivu


Výlet na Královédvorsko
29. srpna 2015

Poslední sobota v srpnu je již tradiční výletová pro naši jednotu. Letos jsme využili služby Cestovní kanceláře Jany Hudkové, která nám pomohla s organizací výletu na Královédvorsko. Všichni jsme nejdříve navštívili stálou expozici Městského muzea ve Dvoře Králové, prohlédli jsme si expozici o tradici výroby vánočních ozdob. Obdiv patřil křehké kráse výrobků, které byly ukryty v zásuvkách a skříňkách. Je tam vysvětlen na exponátech i postup jejich výroby. Děti se mohly zapojit do interaktivní hry „Najdi ozdobu!“ Odpovědi na dané otázky se dozvěděly při pozorném čtení popisků u vitrín.

Další krátká zastávka při cestě k autobusu byl kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém se našel Rukopis Královédvorský. Jen jsme nahlédli do lodě kostela kovovým mřížovým. Autobus zavezl skupinu pěších turistů do Bílé Třemešné k červené turistické značce. Vystupovali jsme po ní přes Lázně pod Zvičinou, Masarykův pramen až na vrchol Zvičiny, který rádi pozorujeme z kopce Šibeník nad Novým Hrádkem. Neměli jsme štěstí, náš podorlický kraj byl zahalen v oparu a tak jsme se orientovali jen odhadem.

Na vrcholku kopce jsme se sešli s těmi, kteří nemohli zdolat výstup pěšky, ale dovezl je náš autobus. Stačili se ještě zastavit na přehradě Les království, užít si pohled na krásné stavby a dopřát si občerstvení. Ze Zvičiny nás autobus svezl koutem zoraných červených polí do krásného městečka Pecka pod hrad stejného názvu. Prohlídka nám přiblížila život majitele Tomáše Haranta z Polžic a Bezdružic, který zemřel rukou kata s dalšími dvaceti šesti českými pány v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Obdivovali jsme původní černou kuchyň a trochu se zchladili a vystrašili v hlubokých sklepích pod hradem.

Čekal nás oběd v městečku a také pouťové atrakce, které zaplnily náměstíčko. Před úporným sluníčkem jsme se mohli zastavit na prodejní výstavě, na které vystavovali polodrahokamy nejen z této oblasti, ale i z jiných světadílů. Už jsme se těšili do Lázní Bělohrad na zmrzlinu. Téměř všichni se jí ochladili v rozehřáté ulici a to nám ještě nedaly pokoj mlsné vosy. Mnozí ještě shlédli nově vybudovaný areál zdraví s rybníkem plným ryb, nebo si prohlédli park u lázní.

Až v podvečer při zpáteční cestě jsme se zastavili za Žirčí u vesničky Stanovice, podívat se na netradiční křížovou cestu. Ta je ztvárněna z hořického pískovce s patnácti zastaveními. Je nazvaná Křížová cesta 21. Století „ Příběh utrpení a nadějí člověka“. Prostředí louky lemované listnatými stromy a keři již v podvečerním stínu a neobvyklá sochařská díla s výkladem našeho průvodce pana Poláška na nás působilo zklidněním.

Domů na Hrádek jsme přijeli v čase po Večerníčku. Ještě v autobuse jsme se shodli, že jsme rádi navštívili místa, která nejsou daleko od našeho bydliště. Opět brzy vyrazíme za poznáváním naší krásné země.

náčelnice Martinková Lidmila


   Kompletní výsledky.


 
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko
Výlet na Královédvorsko