Přebor župy Podkrkonošské – Jiráskovy ve sjezdovém lyžování 2017

Lyžařský oddíl Sokola Nový Hrádek pořádal v sobotu 28. 1. 2017 na Velké Panské po několika letech, kdy nebyl sníh. V minulosti se přebor podařilo uspořádat v letech 2006, 2009, 2010, 2012 a 2013.

Zůčastnilo se 45 závodníků ze sokolských jednot Nový Hrádek, Dvůr Králové, Česká Skalice, Vlkov, Úpice a Hronov. Závod byl poznamenán mimořádně nepříjemným počasím s teplotou -9 °C a studeným větrem, pocitová teplota ještě nižší. To bylo určitě příčinou nespokojenosti starostky župy. Je pravda, že se úplně nedařilo, ale my jsme jako pořadatelé udělali vše pro zdárný průběh závodu.

Na poradě pořadatelů s vedoucími družstev byla zdůvodněna nepředpisová stavba tratě po Velké Panské. Bylo nutno použít krátké „tréninkové“ tyče jako objížděčky. Sníh byl sypký, kloubové slalomové tyče nestály po zavrtání ani vlastní vahou. Předpisově se podařilo postavit pouze trať pro nejmenší od cestičky, nejslabší dřevěné tyče tam vydržely stát jen proto, že se jich malé děti při jízdě nedotýkají.

K nevůli všech se při manipulaci a mrazem porouchalo startovací zařízení, takže musel být start odsunut o 1/2 hodiny. Po opravě se odjely obě kola s nejmenšími závodníky. Start ostatních proběhl po přemístění startovacího zařízení na rozjezd nad Velkou Panskou bez problému. Průběh závodu potom ovlivňovaly už jen krátké přestávky s opravami trati po vyražených tyčích a zarovnáním nebezpečných míst. Vše proběhlo bez úrazu.

Vyhlášení vítězů již proběhlo v dobré náladě. Diplomy, medaile a část cen zajistila župa, ostatní připravili členky oddílu z archivu a darů rodičů oddílových dětí. Závod zajistilo 22 pořadatelů z členů lyžařského oddílu a rodičů.

Původně jsme měli pořádat v neděli 29. ledna 27. ročník Ceny Frymburka pro žactvo spřízněných lyžařských oddílů. Tento závod jsme museli odvolat, takový závod by se s tréninkovými tyčemi jet nemohl, protože to odporuje pravidlům.


Jeryn Holý st.

   Výsledky závodu.