Sezóna 2003 - 2004, O cenu Frymburka

ZPĚT na předchozí stránku

Dětské závody ve sjezdovém lyžování s mezinárodní účastí
„O cenu Frymburka" 8.února 2004


This project is cofunded by the European Union
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií

   Závody se konaly v rámci Frymbursko - Olešnických slavností s mezinárodní účastí (u příležitosti 650. výročí první písemné zmínky o hradu Frymburk a obci Olešnice v Orlických horách), které pořádá Obec Olešnice v Orlických horách ve spolupráci s partnerskými Obcemi Nový Hrádek a Lewin Klodzki. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a při organizaci závodů bylo potřeba splnit určité oficiální požadavky, aby spolufinancování bylo možné. Na svá bedra vzal tyto věcí Zdeněk Drašar a protože kromě toho během závodů dělal i hlavního rozhodčího, je třeba mu poděkovat za odvedenou práci.
   V rámci veřejných závodů proběhl i přebor sokolské Župy podkrkonošské - jiráskovy ve sjezdovém lyžování ve všech věkových kategoriích, takže závody nakonec pouze „dětské" nebyly. Ale k tomu se ještě dostanu.
   Už několik dnů před závody bylo jasné, že k jejich konání na Panské stráni by byl potřeba zázrak - oteplení bylo razantní a sníh zmizel v nenávratnu. Proto nakonec došlo k definitivnímu rozhodnutí postavit trať v Deštném, kde to bylo pro jistotu už předem domluveno. A došlo ještě k jedné akci: Jeryn Holý a Zdeněk Drašar podnikli zdvořilostní návštěvu v Polsku a navázali kontakt s lyžaři v Bystrzyci Kladské (pro zájemce jejich internetová adresa: http://www.bckf.republika.pl ). A jako překvapení obdrželi pozvánku k účasti v jejich závodech 6.února v pátek. Takže Jeryn v onen den naložil čtyři děti z Hádku a odvezl je za hranice závodit. Byli úspěšní, tři z nich vyhráli.
   No a to už vypukly přípravy na organizaci našich závodů. Dořešili jsme personální obsazení a časový rozvrh, připravili ceny pro vítěze a v sobotu odpoledne jsme naložili všechno potřebné do dodávky. Během toho nakládání přišla změna počasí, zažili jsme vítr, déšť, sníh i kroupy, takže jsme si opravdu užili. A šli jsme spát s napětím, co zítřek přinese - pravda, někteří si tu sobotu protáhli na hasičském bále, ale asi o to rychleji usnuli J.
   V neděli ráno vyjel z Hrádku konvoj aut se závodníky, v předstihu vyrazili pořadatelé s dodávkou. První pohled na sjezdovku byl dost zoufalý: po její pravé straně byla vytátá místa a na některých místech tekla voda. Kolegové z Deštného ale udělali kus práce a terén přepravili tak dobře, jak jen to bylo možné. Okamžitě se začala stavět trať, zřídili jsme závodní kancelář a komentátorské stanoviště, probíhala akreditace závodníků. Z Polska přijelo asi devět dětí, což nás mile překvapilo. Zklamáním byl fakt, že z naší sokolské župy se nepřihlásil (kromě našich vlastních závodníků) vůbec nikdo. Pořadatelé se proto na místě dohodli, že rozšíří rozpis Ceny Frymburka z dětských kategorií o juniory a dospělé. Ceny, diplomy i medaile jsme měli připraveny, takže jsme chtěli umožnit závodit všem zájemcům. A udělali jsme dobře, nakonec startovalo téměř devadesát závodníků.
   V deset bylo odstartováno první kolo, začínali ti nejmenší. Začal foukat silný boční vítr, hodně se ochladilo a přišlo i sněžení, které před koncem prvního kola přešlo v regulérní vánici. Pořadatelé se snažili postavit druhé kolo co nejrychleji, bylo fakt chladno, ale bylo to těžké, protože sněhu bylo dost málo a pod ledovou krustou byla voda. Přesto i druhé kolo se odjelo v pořádku, umožnili jsme jet i těm, kteří první kolo nedokončili, nebo byli diskvalifikováni. Náladu v cílovém prostoru udržoval neúnavný komentátor Honza Říha, několik špeků se mu opravdu povedlo a mám pocit, že se chvílemi řehtali i Poláci.
   No a potom přišlo počítání výsledků a vyhlašování výsledků. Věcné ceny dostali tři nejlepší v každé kategorii, tašku plnou různých drobností a občerstvení obdržel každý startující závodník. Jak už je na Ceně Framburka tradicí, věcné ceny byl velmi bohaté a pestré díky velkému množství „sponzorů".
Takže nezbývá, než poděkovat všem organizátorům z řad oddílu i mnoha dobrovolníkům za kvalitní práci, kolegům z Deštného za spolupráci a závodníkům za statečné zápolení s počasím i tratí. A samozřejmě všem, kteří věnovali ceny pro vítěze. Příštím rokem, doufám, zažijeme opět závody na Hrádku.

   Závěrem ještě nezbytná formule:
„Tento dokument byl vytvořen za finanční podpory Evropské unie. Názory vyjádřené v tomto dokumentu jsou názory pořadatelů, a v žádném případě nemohou být chápány jako oficiální názory Evropské unie."

Imrich Chrenko, ředitel závodů

Výsledková listina ke stažení zde ve verzi pdf
Ceny pro vítěze věnovali:

B.S.C. Náchod
DakoCytomation
DELMO Michal Možný Nový Hrádek
DEVA Nové Město nad Metují
EmiSoft Ing.J.Holý Nový Hrádek
FOMEI Hradec Králové
GEOSPOL Dobruška
INTEGRAF Náchod
KADEN Nový Hrádek
JAN KOČNAR – PERFEKTA Dobruška
KAND Dobruška
KB Dobruška
KOVAP Nový Hrádek
Ing.Vratislav Mareš Nový Hrádek
NTC STAVEBNÍ TECHNIKA Dobruška
Pivovar Primátor Náchod
RM SPORT Dobruška
SEMTEX
SPORT Hotárek Náchod
STAVEBNÍ SPOŘITELNA KB Nové Město nad Metují, Jan Říha
SUCHÁNEK Pavel Nový Hrádek
Tiskárna Macháček Mezilesí
TOM&TOM Pneuservis Dobruška
TJ SOKOL Nový Hrádek
OBEC Nový Hrádek