Sezóna 2016 - 2017, soustředění v Peci pod Sněžkou


ZPĚT na předchozí stránku

Předsezonní soustředění lyžařského oddílu Sokola Nový Hrádek 2016

Od kašny jsme odjeli do Pece pod Sněžkou v 6,15 hodin v sobotu 17. prosince, abychom využili začátek provozu vleků a lanovek na přepravu dětí a batůžků na chalupu Zvonička, která se nachází na svazích sjezdovky Zahrádky. Je to už zaběhnutý průběh soustředění, ověřený mnohaletými zkušenostmi. Po občerstvení z vlastních zásob se jde lyžovat a s ještě jednou přestávkou se jezdí až do večera. Také 17. prosinec je ustálené datum začátku soustřdění, abychom využili výhodný nákup hromadných jízdenek pro kurzy - 5 dnů ze 6.

Čtyřmi auty jsme přepravili 14 dětí, 4 trenéry, kuchaře, 2 rodiče malých lyžařů a mne ve funkci hospodáře. Největší přepravu potřeb zajistil (tradičně) Vráťa Mareš silným autem s vlekem. Jediné toto auto se vrací na Hrádek, ostatní auta zůstávají v Peci včetně hasičského, které pobere 9 osob. Proviant, běžky a těžké batohy nám vyváží z Pece na Zvoničku pan Fiala pomocí skůtru s vlekem.

První den (sobota) jsme toho moc nenajezdili, lanovky byly obsazeny a na sjezdovkách bylo moc lidí. Zato od neděle až do konce bylo lyžařů málo, lanovky bez front a počasí přálo. Jezdilo se pouze na technickém sněhu, přírodní nebyl v Peci skoro žádný a na hřebenech asi 10 cm. Mírně chumelilo pouze v neděli, od pondělí bezvětří, teploty těsně pod 0 a od úterý slunečno.

Úterý jsme využili na běžecký výcvik (1 den musí permice stát). Ti co na běžkách moc nevládli využili zkušeností Martina Sychrovského, který rekreačně na běžkách závodí a musel zůstat poblíž chaty, kvůli malému synovi. Přesto tato parta dojela až na Kolínskou. Ostatní jsme se vydali přes Liščí horu na Chalupu na Rozcestí, kde jsme se občerstvili a pokračovali až na Klínovku, kde jsme se vyfotili, prohlédli si umělý horolezecký ledopád a vydali se zpátky. Nechtělo se nám po stejné trase, tak jsme jeli na Dvoračky a po letní turistické zelené na magistrálu. To nebylo dobré rozhodnutí, bylo to úzkou cestou lesem, neprojetá stopa, sníh hutný, nedalo se plužit a dost to klesalo. Pádů nepočítaně, ale zvládli jsme to bez úrazu a po magistrále na chalupu už to bylo snadné.

Poslední 2 dny se jezdilo pod dohledem trenérů naplno. Sjezdovky v dokonalém stavu, skoro nikdo na nich, teplotní inverze – nahoře teplo, slunečno. Ti zdatní denně najezdili kolem 60 km rychlostí až 70 km/hod. Bylo to jedno z nejvydařenějších soustředění, co do Pece jezdíme. Vloni se pro teplé počasí vůbec neodjelo. Soustředění končí 22. prosince po lyžování do 16 hodin a po úklidu chalupy už za tmy sjezdem s batohy do Pece.

Na termín 17. až 22. prosince jezdíme na soustředění od roku 1975 a to nejdříve na chalupu banky Náchod (na Bramberku), později na Kovodružstevní ve Velké Úpě a od roku 1983 na Zvoničku. Pro rozježdění a z hlediska zameškání vyučování školáků je to termín ideální. Velké problémy však mají trenéři s uvolněním z pracovního procesu ke konci roku. Nedivím se, že zesiluje tlak na změnu termínu, určitě by to však ubralo na kvalitě výcviku.

Fotka je pořízena před Zvoničkou Martinem Sychrovským.

J. Holý st., přededa lyžařského oddílu