VOLEJBAL

V sobotu 10.11.2001 jsme zakončili posledním turnajem Rychnovskou volejbalovou ligu neregistrovaných smíšených družstev (RVLNSD). Sehráli jsme celkem sedm turnajů a 35 zápasů. Jednotlivých turnajů ze zúčastňovalo 8 až 10 družstev. Jednalo se již o třetí ročník, ovšem náš první. Jarní zápasy se hrály pod širým nebem na dvou antukových kurtech v Rychnově, zářijový pak na umělé trávě v Opočně, ostatní v tělocvičně SPŠ Rychnov.

Náše výkony se postupně zlepšovaly spolu s tím, jak se stabilizovala základní sestava (Zuzka Holá, Markéta Říhová, Luboš Novotný, Jeryn Holý, Vláďa Suchánek, Jirka Bek a Tomáš Hrnčíř).

V prvních dvou turnajích jsme zaplatili nováčkovskou daň a vždy skončili mezi posledními. Obrat nastal na turnaji třetím, ve kterém jsme poprvé vystoupili na pomyslné stupně vítězů a ve všech dalších kromě jednoho jsme skončili vždy nejhůře třetí. Celkově jsme pak díky výbornému finiši obsadili páté místo. Z tabulky je dále patrné, že kdyby se nezapočítávaly první dva turnaje, skončili bychom na místě třetím.

Během prázdnin jsme sehráli ještě jeden turnaj Amatérské volejbalové ligy v krásném prostředí ve Všestarech. Zde zastoupil Jirku Libor Přibyl, který dokonale zúročil své zkušenosti a svým dílem přispěl k tomu, že jsme byli druzí ze sedmi a i když podle nás nebyl náš výkon nijak oslnivý, soupeři a pořadatel hovořili jinak. S odstupem je nutné říci, že kvalita zde byla srovnatelná s Rychnovem, proto si tohoto umístění velmi ceníme.

Obrat v naší hře byl způsoben tím, že po zranění kolene začal opět hrát Luboš a ihned se stal naším klíčovým hráčem. Charakteristická je jeho nevyzpytatelná a pro soupeře těžko čitelná hra na síti ale zejména velmi kvalitní práce v poli, ze které těží celé družstvo. Mnohokrát téměř zázračně zachránil již ztracený míč, svými zákroky a údery znejisťoval soupeře a naopak pozvedával naše sebevědomí. Dá se říci, že vedle něho rostlo celé mužstvo.

Kvalita Zuzčiny hry měla vzrůstající tendenci, poslední turnaje odehrála ve vynikajícím stylu. Velmi jistá na příjmu a v poli, výborná a stále se zpestřující nahrávka dodávala naší hře "šťávu". Také její zdokonalující se sehranost s Vláďou je velkým příslibem.

O Markétě by se dalo říci to samé, co o Zuzce. Je stoprocentně spolehlivá, všichni jsme vedle ní jistější. O tom nejlépe vypovídá to, že její neúčast na čtvrtém turnaji spolu s Jerynovým zraněním zásadně ovlivnila náš výkon, čemuž odpovídalo i umístění. Za obě dívky v současnosti nemáme rovnocennou náhradu, doufejme že se postupně vypracuje Lucia Šamánková.

Jeryn je platný tím, že na sebe bere zodpovědnost a v důležitých fázích zápasu většinou odevzdává to, co se od něho očekává. Systém je do určité míry přizpůsoben jeho útoku, což má někdy za následek snížení variability naší hry a při jeho občasném herním výpadku pak i zbytečné bodové šňůry pro soupeře. Prozatím je ale nutno tuto skutečnost respektovat, dokud ostatní smečaři nezískají větší úderovou jistotu.

Dalším základním stavebním kamenem je Vláďa. Absolvoval všechny turnaje a pro svou bojovnost a obětavost je velmi cenným hráčem. Žádná herní situace pro něho není neřešitelná, čímž nahrazuje své občasné výpadky v provedení základních úderů, které však plynou z toho, že volejbal hraje teprve druhým rokem. Vzhledem ke svým fyzickým předpokladům může být zanedlouho na síti naší jedničkou, už teď se vypracovává v nejplatnějšího blokaře.

Z dalších hráčů sehrál nejvíce zápasů Jirka, jen zranění ho vyřadilo ze sestavy v posledních dvou turnajích. Jeho výkon je závislý na správné motivaci. Nejlepší je ve chvílích, kdy se zdravě "naštve", to pak je nepřekonatelný na smeči i na bloku. Jeho výkony nejsou úplně vyrovnané, na druhé straně několikrát ukázal, že dokáže úplně obrátit vývoj zápasu v náš prospěch.

Na poslední dva turnaje za Jirku zaskočil Tomáš a to víc než dobře. Začal s námi hrát teprve před rokem, takže má také někdy problémy s jistotou a orientací v herních činnostech. Jirku však dokonale zastoupil a až bude ještě lépe zapojen do herního systému (což nelze ze dne na den) a pokud na sobě bude ochoten pracovat, bude to výborné. Jeho největší zbraní je totiž tvrdá smeč zahrávaná z velkého výskoku, která často dopadá ještě do útočného pole soupeře a je prakticky nechytatelná.

Jak je z předchozího patrné, během letošního roku jsme se nejen kvalitou naší hry ale zejména přístupem a zdravým seběvědomím dostali na úplně jinou úroveň. Pokud jsem loni psal, že ještě nejsme tak daleko, jako kolem roku 1993, kdy jsme vyhráli okresní soutěž, v současnosti si myslím, že to už neplatí. Navíc zvláště Vláďa a Tomáš mají ještě velké rezervy které otvírají prostor pro růst celého týmu. V záloze pak máme další šikovné hráče, kteří mohou kdykoliv zaskočit nebo se i propracovat do prvního mužstva (již zmiňovaný Libor Přibyl, Pepa Soukup, Lukáš Martínek, Petr Bohadlo, zkušený Pavel Grim nebo Marek Šinkora).

Co se týká perspektivy, přihlásili jsme se do šestiturnajové zimní amatérské volejbalové ligy, která se koná v Hradci Králové. Dále se budeme zúčastňovat občasných sokolských a vesnických akcí. V příštím roce bychom chtěli v RVLNSD skončit do třetího místa a alespoň jeden turnaj vyhrát.

V současné době není výjimkou, že na tréninkách je nás více než 12, takže dokonce musíme střídat, dále jsme zavedli vedle úterka další hrací den - neděli. Oproti stavu před dvěma lety, kdy jsme hráli třeba dva na dva, se jedná o téměř neuvěřitelný obrat, ze kterého musí mít každý jen radost. Dále je nutné zdůraznit, že netrávíme čas pouze při hře, o čemž svědčí třeba nový kurt u sokolovny nebo brigádnické hodiny odpracované na ostatních akcích Sokola.

 

 

 

Vybrané komentáře z internetové stránky www.rvlnsd.web.worldonline.cz

 

Přípravný turnaj

Přípravný turnaj (14.4.2001) máme úspěšně za sebou. Nakonec se sešlo a sjelo 9 družstev ... potěšitelná byla účast několika nových týmů - NOVÉHO HRÁDKU, JAVORNICE, OPOČNA a VAT ... Nedosáhli sice na přední pozice, ale to se v budoucnu může změnit. Pokud vydrží, jejich čas určitě přijde.

 

První turnaj

Je to tady !  Čtvrtý ročník RVLNSD byl zahájen v sobotu 19.5. na již obvyklém místě ­ kurtech ZŠ Masarykova. Z jedenácti týmů, přihlášených do RVLNSD, se z prvního turnaje omluvily dva a tak nás nakonec bylo devět, včetně tří nováčků ­ JAVORNICE, NOVÉHO HRÁDKU a OPOČNA ... Po losování, při kterém byla družstva rozdělena do tří košů podle výsledků předchozích ročníků, začaly (hlavně díky chladnu) "tuhé" boje ve třech skupinách. Tady favorité potvrdili očekávání a do finálové skupiny postoupili všichni stálí účastníci předchozích ročníků ligy ...

Dramatické byly také zápasy ve skupině o 7.-9. místo mezi třemi nováčky soutěže. Dva vyhrané tiebreaky dopomohly k 7. místu JAVORNICI, kterou následoval NOVÝ HRÁDEK a OPOČNO.

 

Druhý turnaj

Na druhém turnaj ligy 2.6.2001 stojí za zaznamenání několik zajímavostí. Poprvé, za dobu co se hraje turnajovým způsobem, jsme se museli kvůli počasí v jeho průběhu přestěhovat z antuky do haly. Zúčastnil se rekordní počet družstev - 10. Tolik nás ještě na žádné akci najednou nebylo.

Hrálo se, stejně jako minule, ve třech skupinách, z nichž postupovali první dva do finálové skupiny při započtení vzájemného zápasu. Ostatní se utkali o 7.-10.místo. Hned úvodní zápas turnaje mezi OPOČNEM a NOVÝM HRÁDKEM byl velmi dramatický. OPOČNO vyhrálo po tuhém boji v tiebreaku, když prohrávalo 1 : 0 na sety ... NOVÝ HRÁDEK obsadil, stejně jako minule, místo osmé.

 

Třetí turnaj

... radost měl určitě NOVÝ HRÁDEK, který se poprvé vešel na pomyslné stupně vítězů, když na celkově třetí místo se prodral v 5 hráčích a to ještě závěr posledního zápasu s WBAC dohrával po zranění nahrávačky ve čtyřech ... Těžko říci, ale je docela možné, že NOVÉMU HRÁDKU pomohla změna předzápasové přípravy, která byla doplněna o konzumaci nápoje "Něco na tom jablku bude !" ...

Největší skok o tři místa na celkově šestou pozici se povedl již několikrát zmiňovanému NOVÉMU HRÁDKU ...

O tom že liga "táhne", svědčí i to, že se během dne přišla podívat řada hráčů z týmů, které ten den nehrály.

 

Čtvrtý turnaj

Čtvrtého turnaje 8.9.2001, kterým se liga přehoupla do své druhé poloviny, se zúčastnilo 8 týmů, tedy stejně jako minule.

Počasí si na nás zasedlo a tak už předchozí den bylo rozhodnuto a dohodnuto, že hrát se bude v hale SPŠS. .. např. BETA sehrála dva velmi dramatické zápasy se šťastným koncem proti JAVORNICI a NOVÉMU HRÁDKU. Ten oproti minule přešel z jablka na broskvovou, ale moc mu to nepomohlo, protože obsadil 7. příčku, když ze čtyř třísetových zápasů dokázal zvítězit jen v jednom.

 

 

Pátý turnaj

Při příjezdu do sportovního areálu středního odborného učiliště v Opočně, kde se 22.9.2001, poprvé mimo Rychnov n/K, konal pátý turnaj ligy, překvapily účastníky dvě věci - že se bude hrát venku, což při citelném chladnu a zatažené obloze bylo dost odvážné a vzhled kurtů. Ty vypadaly jako by na nich ležel sněhový poprašek. Zbrusu nové sportoviště, postavené za podpory sponzorského daru z Holandska, má povrch tvořený kobercem, který je posypán bílým pískem. Výsledkem miniankety v průběhu turnaje bylo rozdělení hráčů na dva, zhruba stejně velké, tábory - jedněm povrch vyhovoval a druhým naopak. Všichni se však přizpůsobili ..

Druhou skupinu vyhrál překvapivě bez ztráty setu NOVÝ HRÁDEK před KŘEČÍ ... Postupem času stoupala teplota a přibývalo sluníčka, na kurtech však přituhovalo ... NOVÝ HRÁDEK se prodral na třetí místo, když mu v semifinále nechybělo mnoho k vítězství nad WBAC, stačilo proměnit některý z dvou nabízených mečbolů ve druhém setu. Je to družstvo, které se bezesporu dere v lize vzhůru, ale zatím mu chyběla vyrovnanost ve výkonech. Uvidíme.

 

Šestý turnaj

Předposlední dějství letošního ročníku ligy se odehrálo v sobotu 27.10.2001 na tradičním místě - v hale SPŠS. Zúčastnil se stabilní počet osmi družstev ... Již v základních skupinách byly k vidění velmi dlouhé výměny. Je znát, že všechna družstva, včetně nováčků, se už dobře znají a vědí co od sebe mohou očekávat ... Poprvé se mezi nejlepší čtyři týmy vešla JAVORNICE, když u NOVÉHO HRÁDKU se už o překvapení hovořit nedá ... Finišuje rovněž, na turnaji třetí, NOVÝ HRÁDEK, který již téměř zlikvidoval náskok celkově páté BETY ... Konečné pořadí tak stanoví až poslední turnaj 10.11.2001. Po něm proběhne neformální a improvizované posezení při kytarách v místní sokolovně, které bude konečnou tečkou za čtvrtým ročníkem RVLNSD.

 

Sedmý turnaj

V sobotu 10.11.2001 v 17 hod a 17 minut spadl do pole WBAC poslední míč sedmého turnaje RVLNSD, který byl zároveň posledním míčem 4. ročníku. Závěrečné smeči ze strany NOVÉHO HRÁDKU předcházelo celkem 24 zápasů, které byly tento den na programu. Turnaje se zúčastnilo devět družstev, t.j. maximální počet pravidelných účastníků. Dohromady se dali i JAPANI. Vzhledem k počtu družstev se tentokrát hrálo na tři tříčlenné skupiny ze kterých postupovali první dva do bojů o vítězství a poslední se museli spokojit se zápasy o 7. - 9. místo. Sety, kromě tiebreaku, byly zkráceny o pět míčů ... Všechny zápasy KŘEČE končily tiebreakem a vždy se špatným koncem pro ni. Nedokázala zužitkovat ani mečbol proti ten den druhému NOVÉMU HRÁDKU. Ten se již zabydlel na stupních vítězů a podle očekávání přeskočil v celkovém pořadí BETU ... Po skromném dotazu Lídy B., rovněž hráčky WBAC, "Kdo je tady novej ?" (odpověď - "Hrádek"), se rozpoutala pomalu, ale nazadržitelně fernetová smršť.

 

Naše výkony se v průběhu roku neustále zkvalitňovaly. Po euforii ze třetího místa na třetím turnaji RVLNSD jsme se ještě dokázali zlepšit a svého současného výkonnostního stropu jsme dosáhli na turnaji posledním. Tady jsme zvrátili nepříznivý vývoj ve všech třísetových zápasech a i když se mnohdy nedařilo, vydřeli jsme už téměř ztracená utkání.

Nejlepší družstvo ligy SKLEP bylo suverénní, můžeme ho porazit i když zatím ne porážet. Za celou ligu jsme s ním sehráli pouze dva zápasy, ve kterých se nám příliš nedařilo, všechny ostatní soupeře jsme však již dokázali přehrát. S celým rokem 2001 jsme spokojeni, ze závěrečných výkonů pak přímo nadšeni. Doufáme, že v dalším období nám vydrží zdraví a budeme se tak moci dále zlepšovat.

Několik fotografií taktéž stažených z internetu
    
Předpisový a úspěšný blok Jeryna proti Opočnu. Poslední, na síti v nevolejbalové poloze Jeryn, ve střehu Luboš a Zuzka. Obranu opět proti Opočnu jistí Zuzka a Vláďa.
 
    
Smeč i blok vysoko nad sítí, k akci rozvážně kráčí Luboš. Zuzka nakročená k zákroku v poli ale soupeřův blok zřejmě nestíhá. Obranný úder proti Křeči - tentokrát osamocený Luboš.
   
  
Kde je míč? Vlevo Zuzka, zády Markéta, v akci opět Vláďa a Jeryn. Perfektní pokrytí smečaře SKI Lubošem a Pavlem, soupeř je nucen lobovat přes jejich ruce. Na zadní čáře číhá Tomáš, holky kryjí "zalejvku".
   
  
Dramatický okamžik na síti, míč se podařilo odrazit na polovinu WBACA na závěr zátiší s broskvovou (zleva Jeryn, Vláďa, Markéta, Zuzka a Jirka) ...