VOLEJBAL - LÉTO/PODZIM 2002


Do druhé poloviny sezóny 2002 jsme vstoupili ze třetího místa v Rychnovské lize a na jarním turnaji, který se nám podařilo vyhrát, jsme se kvalifikovali do finálového turnaje smíšených družstev vesnických tělovýchovných jednot našeho okresu.

Protože máme úzkou hráčskou základnu, museli jsme jet pouze v pěti hráčích - Lucie, Markéta, Jirka, Luboš a Jeryn. Počasí nám přálo, 4 kurty v Jesenici byly skvěle upraveny, stejně tak dobře bylo připraveno i občerstvení a vůbec celá organizace.
Turnaje se zúčastnilo 11 družstev, která postoupila z okrskových soutěží. Byli jsme nalosováni do šestičlenné skupiny, kde jsme se utkali se dvěma kvalitními a třemi slabšími soupeři. Celkem jsme sehráli 7 zápasů a 15 setů.
Klíčový pro další vývoj byl asi první zápas s Jesenicí, který se nám podařilo těsně vyhrát. Získali jsme sebedůvěru a v nastoupeném výkonovém trendu jsme prošli celou skupinou bez ztráty setu. Velmi dobrý výkon jsme podali proti Zbečníku, který nás v poslední době pravidelně porážel.

Semifinále jsme sehráli s Jezbinami, které mají družstva v každé ze tří tříd okresního přeboru. V prvním setu jsme soupeři nekladli výraznější odpor, což bylo dáno jednak tím, že jsme nastoupili po pauze a také tím, že jsme viděli, že protivník je lepší a proto ho zkusíme porazit taktickými zbraněmi. Opravdu nás poté soupeř podcenil a do druhého setu vystřídal své dva nejlepší hráče.
Ovšem my jsme do druhé sady nastoupili v plném soustředění a i když se oba hráči v průběhu setu na hříště vrátili, nedokázali nám ho již vzít. Hráli jsme výborně a podávali svůj nejlepší letošní výkon. Třetí zkrácený set byl dlouho vyrovnaný, koncovku ale rozhodla fyzická převaha soupeře. Dohráli jsme velmi vyčerpaní ale s výkonem nadmíru spokojeni.
Zápas o třetí místo byl opět zcela v naší režii a už se šestým hráčem - Tomášem - jsme ho s přehledem vyhráli.

Na Hrádku se tedy hraje třetí nejlepší volejbal z vesnic celého okresu. Podařilo se nám nechat za sebou např. Černčice nebo Zbečník, jejichž hráči hrají nejvyšší třídu okresního přeboru (stejně jako vítězná Studnice a druhé Jezbiny). Lepšího výsledku se asi nedalo dosáhnout, snad jedině tehdy, kdybychom od začátku nastoupili v šesti.

Třetí místo v okrese mezi mnoha registrovanými hráči je pro nás velkým úspěchem.

Dále jsme nastupovali, jak již bylo řečeno v Rychnovské volejbalové lize neregistrovaných smíšených družstev. Před začátkem jsme si dali závazek skončit do třetího místa a vyhrát jeden ze sedmi turnajů, což byl cíl téměř nereálný, vždyť v minulé sezóně jsme skončili až šestí a nejlépe jsme skončili druzí. Na druhou stranu jsme hráli už delší dobu ve stabilizované sestavě a věděli jsme, že kvalita naší hry stále stoupá.
Ligy se zúčastnilo 12 družstev, což je vzhledem ke kapacitě dvou kurtů maximum. Dva poslední turnaje dokonce byly pořádány jako noční, dohrávalo se v ranních hodinách, neboť žádná tělocvična nebyla během dne volná. Bylo trochu nezvyklé vracet se z turnaje v 5 hodin ráno, druhý den byl pro každého docela náročný.
Soutěž jsme začali v tradiční sestavě Markéta, Zuzka, Jirka, Vláďa, Luboš, Jeryn. Několikrát jsme museli měnit sestavu, protože nejprve Vláďa s námi přestal jezdit, takže jsme tři trurnaje museli sehrát dokonce v pěti. Dvakrát také vypadla Markéta a místo ní musela hrát jiná žena, kterou jsme vždy sehnali na poslední chvíli, což na výkonu nepřidá.
Naštěstí nám v posledních turnajích vypomohl Milan Říha, který sice platil daň za svou nezkušenost, ovšem mnohokrát uplatnil své fyzické přednosti a i díky jemu jsme nakonec byli úspěšní. Cíl se nám tedy podařilo splnit. Vyhráli jsme již druhý turnaj a přes mohutný finiš soupeřů jsme díky vyrovnaným výkonům v celém průběhu ligy těsně uhájili celkové třetí místo.


Z internetové stránky RVLNSD vybíráme:

  •  historicky čtvrtým vítězem jednoho z turnajů RVLNSD se stal v sobotu 8.6.2002 SOKOL NOVÝ HRÁDEK. Loňský nováček dokázal porazit všechny soupeře.

  •  NOVÝ HRÁDEK - opět třetí - velmi pravděpodobně tuto pozici obhájí i v závěrečném pořadí
  •  takže to máme opět za sebou. V sobotu 16.11. o půl páté odpoledne odstartoval první zápas posledního dílu letošní ligy, který rozhodoval o celkovém vítězi pátého ročníku. Lepší výchozí pozici z dvojice kandidátů měl SKLEP, který během minulých dvou turnajů smazal poměrně výrazný náskok WBAC, do turnaje nastupoval s jednobodovým vedením a navíc s výhodou lepšího součtu průběžných výsledků. Takže i v případě umístění o jednu příčku za WBAC, za předpokladu, že WBAC v turnaji nezvítězí, by se SKLEP radoval z celkového prvenství. Napětí v řadách obou týmů bylo znatelné už od příchodu do haly. Hned při losování se rozhodlo, že pravděpodobný vrchol turnaje i ligy se odehraje již v základní části, protože oba soupeři se společně ocitli ve skupině C. Při předpokládaném průběhu, který se nakonec potvrdil, a při současném herním systému bylo jasné, že pokud SKLEP vzájemný duel vyhraje, stane se, bez ohledu na další výsledky, vítězem ligy. V případě WBAC by vítězství pro něj znamenalo pouze posílení nadějí, které by však musely být ještě potvrzeny úspěchem v dalších zápasech. Jak už bylo naznačeno, oba týmy své soupeře ve skupině s přehledem porazily a tak došlo k zápasu pravdy. Na podívání to byl oboustraně vynikající a dramatický volejbal, který v mnoha případech vyvolal spontání potlesk přihlížejících. SKLEP od začátku utkání tahal za kratší konec, když WBAC předváděli velmi soustředěný a chvílemi téměř bezchybný výkon. Jedním z rozhodujících momentů prvního setu pravděpodobně byly dva vynikající úspěšné zákroky Míly K. v poli proti prudkým smečím Michala Š., které následovaly v krátkém sledu za sebou. Od té chvíle, až do konce setu SKLEP marně hledal nějaký klíč k úspěchu. WBAC mu žádný nenabídl. Druhý set začal ze strany WBAC opět drtivým náporem a SKLEPU v tu chvíli padaly do pole i míče, které by za jiných okolností s přehledem odehrál. Ve střední části druhého setu se sice SKLEP nadechl k pokusu o zvrat, ale jeho snaha dovést zápas alespoň do tiebreaku byla nakonec marná. Zápas výsledkově vyzněl celkem jednoznačně pro WBAC a netrval ani nijak dlouho, což byla škoda především pro diváky, protože se bylo na co dívat. Radost WBAC byla veliká ale nikoliv definitivní. Ta mohla nastat až po vítězném zápase finálové skupiny s BETOU. Porazit ji ovšem nebyla žádná procházka růžovým sadem. V prvním setu totiž BETA svého soupeře doslova rozdrtila a tak WBAC museli v následujícím průběhu zmobilizovat všechny síly, což se jim také povedlo. Tím bylo rozhodnuto a poslední zápas finálové skupiny mezi WBAC a JAPAN (oběma týmy předem označený jako přátelský) už jen rozhodl o tom, že JAPAN se stal historicky pátým týmem, kterému se podařilo vyhrát některý z turnajů ligy.

  •  NOVÝ HRÁDEK měl před turnajem své celkové třetí místo pod kontrolou, a i přesto, že se svým vystoupením a výsledkem (7.) na této akci asi není spokojen, své postavení nakonec uhájil


Konečné pořadí RVLNSD 2002:

1. WBAC 71 bodů
2. Sklep 70
3. Nový Hrádek 59
4. Beta 56
5. Ski 56
6. Křeč 55
7. Japan 50
8. Nerváci 23
9. Gumáci 22
10. Slatina 22
11. Javornice 20
12. Cos čekal 7

Naše umístění na jednotlivých turnajích (v závorce je celkové pořadí po tomto turnaji): 4(4), 1(3), 5(3), 6(3), 3(3), 3(3), 7(3).

Jak je vidět z celkových výsledků, za první dvojkou jsme v čele pořadí poměrně vyrovnaných pěti družstev. V průběhu ligy jsme dokázali porazit všechny soupeře včetně WBAC a Sklepa.


Na zemi Jeryn, pomáhá Míla, přihlíží Zuzka, míč míří k zemi, takže asi bod pro soupeře

Na bloku Luboš a Jirka, vzadu ve střehu Jeryn, vpředu Markéta

Souboj na síti v podání Luboše, za ním Jirka, externistka Zdena, dále Markéta a vpředu Míla v utkání proti Sklepu na pátém turnaji.


Přeposlední turnaj, zápas proti celkovému vítězi RVLNSD WBAC kdy se „lámal chléb“. Museli jsme vyhrát 2:0, jinak bychom spadli na 7-9 místo a ztratili bychom celkové třetí. Náš patrně nejlepší výkon v celé lize, opravdu se nám podařilo vyhrát 2:0 a zajistit si tak klid do posledního turnaje.

Stejný zápas. Na smeči proti dvojbloku soupeře Jeryn, obě dívky a Jirka vykrývají pole. Míč má Jeryn mezi chodidly, takže pravděpodobně vydařený blok soupeře.Celkové třetí místo - gratulace Zuzce jedním z pořadatelů Karla Volta.

Ranní posezení po posledním turnaji - slavíme! V záběru je Zuzka, Jeryn, Luboš a Míla.

Poslední událostí v roce 2002 byly první dva turnaje Amatérské volejbalové ligy v Hradci Králové (viz internetová stránka www.avlcz.cz). Jedná se o celostátně organizovanou soutěž, ve které nastupují hráči maximálně do úrovně okresních soutěží a hráčky do úrovně krajských soutěží. V minulém ročníku jsme díky sedmému místu postoupily do první ligy. V obou ligách hraje soutěž celkem 30 družstev, v první 12, ostatní ve druhé. Prvních šest týmů se kvalifikuje do celostátního finále.

Po prvních dvou turnajích jsme prozatím na výborném šestém místě, nemáme za sebou žádný vyloženě nevydařený zápas jako loni, naopak některé výkony byly snad až za hranicí našich možností.

1. Mizuno AVL Hradec Králové po turnaji 14.12.2002

Pořadí/ Družstvo/ Body/ Zápasy/ Úspěšnost

1. Lázenští Seladoni 24 10 80 %
2. BIVOJ 21 9 78
3. WC Muklov é 20 10 67
4. Bohemia Sekt 17 9 63
5. Křeč Rychnov 14 9 52
6. Sokol Nový Hrádek 13 9 48
7. 1. VC Žízeň 10 8 42
8. Sváča 10 9 37
9. Bystřička 9 9 33
10. SK Městec Králové 8 9 30
11. Mašinka Nymburk 8 9 30
12. Sokol Všestary 7 8 29

Foto z AVL HK - nahoře zleva Jeryn, Vláďa, Luboš, Jirka, dole Zuzka a Markéta, ležící Libor.