Volejbalový oddíl T. J. Sokol Nový Hrádek 2012/2013
Full HD
Volejbalový oddíl T. J. Sokol Nový Hrádek 2011/2012

    Poslední dva roky byly pro náš smíšený volejbalový oddíl ve znamení mírného utlumení činnosti, které bylo způsobeno zejména odchodem na vysokoškolská studia dvou hráčů základní sestavy – Jany Drašnarové a Ondry Chrenka. Z toho důvodu jsme již nebyli schopni obsadit náročnou Amatérskou volejbalovou ligu v Hradci Králové. Přesto letošní sezóna byla nadmíru úspěšná. Je škoda, že pro smíšená družstva (minimálně 2 ženy) neexistují žádné oficiální soutěže pod Českým volejbalovým svazem, ale pouze víceméně soukromě pořádané turnaje nebo ligy.

    Koncem prázdnin se nám velmi dobře povedl finálový turnaj okresní soutěže vesnických sportovních jednot okresu Náchod, kde jsme obsadili druhé místo z osmi.

    V o něco menší konkurenci jsme zvítězili v Župním sokolském přeboru smíšených volejbalových družstev, které se konalo v poslední zářijovou sobotu v Žirči u Dvora Králové.

    Naším největším úspěchem a bezesporu i největším úspěchem novohrádovského volejbalu za „mé éry“ je vítězství v letošní Zimní kostelecké lize 2011/2012. Liga se skládá ze 6 turnajů probíhajících od listopadu do dubna, letos se jí účastnilo 10 družstev převážně z rychnovského okresu. Letošní ročník byl už sedmý, v minulosti bylo naším nejlepším umístěním druhé místo. Aby byla zachována přibližně stejná úroveň všech družstev, je v pravidlech zakotveno omezení, že hráči-muži mohou být registrovaní ve volejbalovém svazu, ale mohou hrát pouze úroveň nižší než kraj. Tím je docíleno, že většina zápasů je vyrovnaných a i poslední může vyhrát nad prvním, k čemuž celkem pravidelně dochází. Protože všechna družstva mají podobnou výkonnost, často o celkovém výsledku jednotlivých turnajů rozhodoval jediný míč.

    V aktuální sezóně jsme podávali nejvyrovnanější výkony ze všech deseti zúčastněných družstev, což nám nakonec přineslo celkové vítězství. Před posledním turnajem jsme byli o bod za Smečkou Dobruška a věděli jsme, že vzhledem k systému ligy musíme v posledním turnaji skončit dvě místa před nimi, abychom vyhráli. To se vzhledem k rozložení sil v posledních turnajích nezdálo příliš pravděpodobné.

    Nakonec došlo k dramatické situaci, že v úplně posledním zápase celé ligy se vlastně bojovalo o celkové prvenství. Navíc záviselo i na průběhu souběžně hraného utkání jak vše vlastně dopadne, avšak my jsme věděli, že cesta k celkové výhře vede jedině přes naše vítězství 2:0 nad Smečkou Opočno. V tomto utkání jsme podali jeden z našich nejlepších výkonů, ne-li nejlepší, soustředěný a prakticky bez nevynucených chyb a největšího soupeře jasně přehráli. A opravdu nakonec vše dopadlo jak jsme doufali. Odměnou nám jsou zejména naše euforie a uspokojení, nový volejbalový míč a samozřejmě i velká láhev tequily.

    O úspěch se zasloužila tato základní sestava (v abecedním pořadí): Jakub Chrenko (smeč), Jana Drašnarová (nahrávka), Jeroným Holý (smeč), Lukáš Martínek (blok), Ondřej Chrenko (blok) a Zuzana Holá (nahrávka). Úspěch patří i spoluhráčům, kteří nám příležitostně vypomáhali - Jakubu Rufferovi na bloku a nahrávačkám Markétě Uhlířové (roz. Říhové) a Šárce Šteflové.

    Konečné výsledky Zimní kostelecké ligy 2011/2012:

1.Sokol Nový Hrádek57
2.Smečka Dobruška56
3.Zmáchaniny Rychnov49
4.Sokol Opočno46
5.Brkalové Letohrad36
6.RVKZ Rychnov32
7.Sněženky Opočno32
8.Brutus Kostelec31
9.Postradatelní Rychnov     23
10.Rychlé Pípy Rychnov19

Za volejbalový oddíl Jeroným Holý ml.Výsledky Amatérské volejbalové ligy 2007-2008

    Velmi dobrými výkony i umístěním se prezentovalo naše smíšené družstvo volejbalistů. V konkurenci hráčů z okresních i krajských soutěží jsme obsadili 10. místo z 32. zúčastněných. Za sebou jsme nechali kromě jiných srovnatelná družstva Sokola Josefov a Sokola Opočno. Nastupovali za nás tito hráči: Zuzka, Jana, Jakub a Ondra, Lukáš a Jeryn.
    Prohlédněte si výsledky.

Volejbal 5.3.2007

   Volejbalový oddíl, jak jsem již řekl, se účastní dvou dlouhodobějších a jedné jednorázové soutěže. Kromě sportování pořádáme jednou až dvakrát ročně taneční zábavu a naši členové vypomáhají při organizování dalších výdělečných akcí. Z výnosů se pak snažíme pokrýt naše náklady, které na cestovném a startovném dělají kolem 15.000 ročně.

   Nyní se vrátím ke sportovní stránce. První soutěží, které se už dlouhá léta účastníme, je RVLNSD, tedy Rychnovská volejbalová liga neregistrovaných smíšených družstev. Jak název napovídá, probíhá v Rychnově nad Kněžnou a v jeho okolí a účastní se jí mezi 10 a 16 družstvy. Mohou se jí účastnit ženy hrající registrované soutěže maximálně do úrovně kraj a muži pouze neregistrovaní. Řada hráčů zde hrajících má však závodní volejbalovou minulost na vysoké úrovni, proto přes požadavek neregistrovanosti jde o kvalitní soutěž.

   V minulých letech jsme se umísťovali mezi prvními pěti, jednou jsme byli dokonce třetí. V poslední době jsme už nebyli tak úspěšní, což souvisí s rozpadem tehdy silné sestavy, z níž postupně odešli Jirka Bek, Vláďa Suchánek, Markéta Říhová, Luboš Novotný a Milan Vdoviak a zbyli jsme pouze já a moje manželka Zuzana. To logicky znamenalo pokles výkonnosti a ústup na nižší pozice.

   V minulém roce se konečně začalo blýskat na lepší časy. Zdravotní problémy překonali a znovu začali hrát Markéta a Milan. Postupně se během posledních dvou let vypracovali Lukáš Martinek a Jakub Chrenko. V současnosti je tedy naše nejsilnější sestava Markéta, Zuzka, Milan, Lukáš, Kuba a já. Je samozřejmé, že ne vždy můžeme hrát všichni, proto nás doplňují a podporují i při organizaci různých akcí chalupáři Marie Pětová a Michal Pop.

   Toto vše se promítlo do kvality hry což jsme zúročili i výsledkově a v roce 2006 jsme ze 13 zúčastněných obsadili 6. místo, nejlepší za poslední 3 roky.

   Další soutěží je AVL - Amatérská volejbalová liga smíšených družstev. Jedná se o celorepublikově organizovanou soutěž s odnožemi téměř ve všech krajských městech. Nejlepší z krajských soutěží pak hrají o titul v konečném celostátním turnaji. V našem kraji se hraje v Hradci Králové v hale Slavie, kde může probíhat utkání zároveň na 8 kurtech. V sezóně 2005-2006 jsme z celkově 42 účastníků obsadili 13. místo. Této ligy se mohou účastnit ženy bez omezení a muži do úrovně okres. Proto jde o hodně kvalitnější soutěž, než je ta rychnovská a naše umístění je velmi slušné.

   Na okresní úrovni probíhá v různých sportech soutěž Vesnických tělovýchovných jednot na okrese Náchod. Kromě volejbalu se ji účastní v různých sportech, hlavně atletických, děti z lyžařského oddílu a také fotbalisté. Zde není žádné omezení z hlediska registrovanosti, takže se střetávají družstva s velmi rozdílnou výkonností. Vždy je organizován kvalifikační turnaj v jednotlivých oblastech okresu a nejlepší z těchto turnajů se střetnou v turnaji finálovém. Zatím pokaždé se nám podařilo z okrskového kola postoupit, letos jsme na finálovém turnaji obsadili 4. místo. Nevím přesně, kolik se celkem zúčastňuje družstev ale podle propozic je jich pozváno kolem 30.

   Jsem rád, že na závěr mohu podat další optimistickou informaci. V minulém roce se nám podařilo podchytit ty nejšikovnější z mladé generace. Pravidelně s námi začali trénovat Jana Drašnarová, Ondra Chrenko a o něco starší Šárka Šteflová. O všech se dá říci, že je volejbal baví a pokud vydrží, jsou pro nás velkým příslibem a zárukou, že tato hra na Hrádku jen tak nevymizí.

Za volejbalový oddíl Jeryn


Starší články: 2003 - 2. pol.
  2003 - 1. pol.
  2002 - 2. pol.
  2002 - 1. pol.
  2001