Po stopách Hrádouské vařečky

Po stopách Hrádouské vařečky

 


 
ročník  datum
 
 
 
 

   Obyvatelům Nového Hrádku se dodnes žertem říká "vařečkáři". V polovině minulého století byl však tento titul brán jako urážka. A dokonce se kvůli němu strhla nejedna rvačka mezi místní a přespolní mládeží.
   Snad se opravdu vařečky na Novém Hrádku dělaly, jak už dokazuje Tereziánský katastr český z 50. a 60. let 18.století, a toto řemeslo vařečkářské se provozovalo ještě hodně dlouho. Dnes tuto lidovou tradici připomíná turistický pochod po okolí. Jmenuje se, jak jinak, Hrádouská vařečka.
   První ročník se konal v roce 1983. U zrodu byla parta nadšenců, kterým to vydrželo až dodnes, zakladatelem tohoto pochodu a hlavním organizátorem je vytrvalý sokol a sportovec bratr Pavel Bohadlo. Nejdelší trasa měří 15km a nejkratší 8. Na kontrole dostanete chleba s máslem a vařené vajíčko. V cíli vás odekorují opravdovou dřevěnou vařečkou s vypáleným letopočtem. Za patnáct ročníků se předalo 3460 vařeček a za dvacátý prvý ročník pochodu se spočítalo, že to bylo již celkem 5906 vařeček. K dnešnímu dni to je už přes 11 tisíc kuchyňských nástrojů. Hrádouská vařečka Jako raritu si společně mohou odnést kolektivy o dvanácti a více účastnících velkou vařečku. O spokojenosti účastníků hovoří pamětní kniha, do které může každý přispět svým zážitkem:

      Na trase nebyla jediná chybička,
      "Hrádouská vařečka" je prostě jednička.
      Nádherná příroda za rok zas přiláká
      do Hrádku každého věrného tuláka.

   
V menu po pravé straně jsou odkazy na jednotlivé ročníky. Fotografie, které dokumentují dobu už více jak před dvaceti lety nám ve vzpomínce mohou ukázat, jaké počasí tehdy asi tak bylo. Ne vždy bylo slunečno a bývávaly roky, kdy pochod propršel. Většina ročníků se však konala za dobrého počasí, například roky 2001 - 2003 bylo počasí výjiměčně vydařené. Také na fotografiích možná poznáte své známé či přátele nebo i sami sebe. Některé fotografie jsou dokonce již jen milou vzpomínkou na blízké nebo známé, kteří už nejsou mezi námi. Z většiny ročníků se dochovaly plánky tras, které jsou též k nahlédnutí. Škoda však, že u několika ročníků se podařilo sehnat fotografie jenom po kuse anebo vůbec žádné. Pokud byste nějaké měli ve svém fotoalbu a byli ochotni je vystavit na těchto stránkách, zašlete nám zprávu a rádi se s vámi domluvíme.
   Hrádouská vařečka, která srdečně každý rok zve všechny bez rozdílu věku na jarní pochod rozkvetlou zahradou podorlicka, se tak stala nedílnou součástí moderní historie Nového Hrádku.

statistiky ročníků 1 až 22