Hlavní nabídka Hlavní obsah Vypnout grafiku

Městys Nový Hrádek

Vesnice Královéhradeckého kraje roku 2011 a 2019

Oprava stropního podhledu kina

Zpět na přehled událostí


Budova kina byla stavěna v letech 1972 - 1974 a slavnostně byla uvedena do užívání na podzim roku 1974. Výstavba byla realizována na základě přání občanů Nového Hrádku podle výsledku ankety. Dosud se filmy promítaly v sále hostince u Lepšů, v budově na náměstí, která musela ustoupit výstavbě nákupního střediska a byla tedy zbourána.

Kino pro promítání širokoúhlých filmů bylo tehdy na svoji dobu již opatřeno moderní technologií. Promítalo se dvakrát až třikrát v týdnu a návštěvnost bývala v porovnání s ostatními kiny náchodského okresu vysoká.

Budova nebyla však určena jen pro promítání filmů, ale jako budova víceúčelová. Hlediště je stupňovité, jeviště slouží i pro sehrání divadla menšího rozsahu a různé kulturní pořady. Pro ten účel jsou umístěny barevné reflektory. Větrání je zajištěno vzduchotechnikou. Vytápění dnes elektrické, původní bylo naftové. Střešní prostor je odvětrán. v předsálí kina je šatna a sociální zařízení. Zde je také osazen pískovcový znak našeho městyse, který je symbolickým vyjádřením touhy a snahy jeho obyvatel mít tento kulturní stánek, kteří si ho také vlastními silami vybudovali.

Čtyřicet let je dlouhá doba. Za tu dobu je nutné občas něco opravit. Tak tomu bylo i v uplynulých měsících. Bylo třeba neodkladně opravit stropní podhled.

Opravy byly provedeny z finančních prostředků městyse. Náklady dosáhly výše 100 tisíc korun. Při opravě byl současně zprovozněn ventilátor vzduchotechniky a jeho ovládání.

V hledišti bylo postaveno prostorové lešení, celkem 2184 m3. Po vyhodnocení stavu podhledu stropu byl proveden odborný posudek a navržen postup opravy:

  • aplikace protiplísňového přípravku ANSILVER Profi - 150 m2
  • oprava trhlin
  • nátěr stropu bílou akrylátovou malbou s přísadou přípravku ANSILVER Profi - 150m2
  • druhý a třetí nátěr stropu šedou akrylátovou malbou - 150 m2
  • úklid a vysátí nečistot světelné rampy, výměna žárovek
  • současně byly vyměněny žárovky jinak v těžce přístupných částech kina.

Práce provedla stavební firma ALKSTAV Nové Město nad Metují, údržbu funkce vzduchotechniky a elektrického zařízení provedl p. Libor Přibyl.

Jiří Hlaváček st.Fotografie:


Oprava stropního podhledu kina

Oprava stropního podhledu kina

Oprava stropního podhledu kina

Oprava stropního podhledu kina

Oprava stropního podhledu kina