Hlavní nabídka Hlavní obsah Vypnout grafiku

Městys Nový Hrádek

Vesnice Královéhradeckého kraje roku 2011 a 2019

Rozhledna na Šibeníku

Zpět na přehled událostí


Za účelem využití starého tubusu větrné elektrárny vypracoval Ing. arch. Radek Jiránek projektový záměr "Rozhledna na Šibeníku". Ten byl poté vedením městyse přihlášen do soutěže O cenu Petra Parléře 2014.

Harmonogram v záměru je zatím velice nejistý a bude záležet na mnoha okolnostech.

Na základě vyhodnocení naší přihlášky byla se Společností Petra Parléře uzavřena Realizační smlouva. Předmětem smlouvy je uspořádání veřejné, projektové, architektonické soutěže o návrh revitalizace větrné elektrárny na vrchu Šibeníku a její transformace na rozhlednu.

Soutěž se uskutečnila v kategorii A Ceny Petra Parléře 2014. Byla zahájena 2. června 2014 a ukončena 10. září 2014. Uskutečnila se v souladu se soutěžním řádem České komory architektů.

Oceněné návrhy se po ukončení soutěže stanou majetkem Městyse Nový Hrádek.
V pondělí 15. září zasedla na Novém Hrádku odborná porota, aby vybrala nejlepší soutěžní návrhy. Z celkem 55 přihlášených jich bylo hodnoceno 21. Po celodením jednání byly oceněny 3 nejlepší, které jsou na stránkách soutěže zveřejněny včetně grafických studií.
Dne 7. listopadu v 18 hodin se v kině  v Novém Hrádku konala veřejná diskuse a výstava soutěžních návrhů, které byly odevzdány do soutěže o návrh rozhledny na Šibeníku. K vidění byly nejen porotou oceněné návrhy, ale všechny došlé studie. Součástí programu byla také prezentace oceněných autorů a možnost klást dotazy jak autorům, tak i členům poroty.
Odkazy:

Český rozhlas:  reportáž, rozhovor se starostou
Náchodský deník:  Hřebenovka počítá s rozhlednami
ABM architekti:  Studie rozhledny [PDF, 11MB]
Agentura ochrany přírody a krajiny:  Posouzení záměru [PDF, 118kB]
Náchodský deník:  Na česko-polské Hřebenovce má vyrůst 18 nových rozhleden